Android Pay dostępny w Polsce!
Od wczoraj dostępny jest w Polsce nowy system płatności Android Pay, który pozwala na dokonywanie zbliżeniowych płatności telefonem komórkowym. Jak działa Android Pay i kto może z niego skorzystać?
O planach wdrożenia w Polsce nowego systemu płatniczego , który został stworzony przez Google’a było ostatnio głośno. Dotąd system został udostępniony jedynie w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii, Hongkongu i Singapurze. W Europie pierwszym krajem, który kilka miesięcy temu wdrożył Android Pay, była Wielka Brytania.
Fakt, że jesteśmy drugim krajem Starego Kontynentu, w którym Android Pay został wprowadzony na rynek, mocno nie dziwi. Polski rynek płatności jest jednym z najbardziej rozwiniętych. Polacy bardzo szybko przystosowują się do wszelkich nowości technologicznych. Przykładem może być niesamowicie szybkie zaakceptowanie płatności zbliżeniowych, które obecnie stanowią większą część transakcji kartowych.
Płatności mobilne w Polsce
W Polsce zainteresowanie płatnościami mobilnymi jest również znacznie wyższe niż, w innych zachodnich krajach. Dostępne są aż 3 systemy płatności telefonem — płatności simcentryczne, oparte na specjalnej karcie SIM i antenie NFC, płatności HCE — oparte na chmurze obliczeniowej i antenie NFC oraz system Blik, który pozwala płacić za pomocą specjalnego kodu generowanego w aplikacji banku.
Czemu Android Pay jest wyjątkowe?
Wszystkie te systemy mają jedno ograniczenie. Żeby z nich korzystać, konieczne jest posiadanie na telefonie aplikacji konkretnego banku. Tymczasem Android Pay, już dostępny w Sklepie Google Play, pozwala na podpięcie dowolnej karty, dowolnego banku! Co więcej, jednocześnie możemy dodać karty kilkunastu banków! Oznacza to, że na zakupy możemy udać się bez portfela i bez karty płatniczej.
Tutaj krótki film reklamujący Android Pay
W aplikacji Android Pay możemy wybrać, którą kartą chcemy uregulować należność. Jedną z kart możemy także wybrać jako Główną kartę, którą domyślnie będziemy płacić.
Jak działa Android Pay?
Po dodaniu karty do aplikacji (możemy to zrobić, wprowadzając jej dane ręcznie bądź skanując kartę) zostaje ona automatycznie zapisana w aplikacji. Następnie konieczne jest uruchomienie w telefonie anteny NFC (większość obecnie sprzedawanych telefonów ma w standardzie tego typu antenę). Po wybraniu karty, po prostu zbliżamy telefon do terminala, tak jakbyśmy zbliżali kartę. I tyle — zakupy opłacone. Jeśli robimy zakupy poniżej 50 zł, to płatność nie wymaga zatwierdzania PIN-em. Jeśli płacimy więcej niż 50 zł, to konieczne jest jego podanie.
Gdzie można płacić Android Pay-em?
Oczywiście system ten ma pewne ograniczenie – bazuje jedynie na płatnościach zbliżeniowych. Oznacza to, że nie będziemy w stanie zapłacić nim w sklepie, który posiada tradycyjny terminal akceptujący jedynie płatności stykowe. W Polsce nie będzie to duży problem, ponieważ zgodnie z raportami Narodowego Banku Polskiego na koniec 2015, ponad 80% terminali akceptuje płatności zbliżeniowe, a ich liczba nadal dynamicznie rośnie.
Które banki pozwalają na płacenie Android Pay’em?
Na chwilę obecną z nowego systemu mogą skorzystać klienci:
- Alior Banku
- T- mobile Usługi Bankowe
- mBanku
- Orange Finanse
- Eurobanku
- BZ WBK
- Nest Banku
Jak zacząć korzystać?
Na początek konieczne jest ściągniecie aplikacji dostępnej w Sklepie Play. Minimalne wymagania to oczywiście posiadanie anteny NFC oraz systemu Android w wersji co najmniej 4.4. Po instalacji aplikacji od razu mamy do dyspozycji opcję dodania nowej karty. Najszybciej zweryfikujemy kartę przy pomocy metody SMS. Na numer telefonu podany w banku, którego kartę dodajemy, dostaniemy kod, który należy wprowadzić w aplikacji. Alternatywnie można również skorzystać z opcji obciążenia karty drobną kwotą. W tytule obciążenia widocznym w banku znajdziemy kod, który należy przepisać do aplikacji. I to wszystko, od razu można iść do sklepu i dokonać płatności!
Czy Android Pay jest bezpieczne?
Korzystanie z nowoczesnych technologii płatniczych zazwyczaj budzi dużo obaw o bezpieczeństwo tego typu rozwiązań. Android Pay rozwiązuje kwestie bezpieczeństwa w następujący sposób. Dane wprowadzanej do aplikacji karty płatniczej są szyfrowane na numer VAN, który jest przekazywany do sprzedawcy podczas płatności. Powoduje to, że sprzedawca nie ma dostępu do danych naszej karty płatniczej, co eliminuje ryzyko fraudu.
Dodatkowo aplikacja wymaga stosowania zabezpieczenia w postaci blokady ekranu. Jeśli sami jej nie stosujemy, to po ściągnięciu aplikacja będzie od nas wymagała wprowadzenia takiego zabezpieczenia.
Czy warto instalować aplikację?
Patrząc na to jakie promocje oferuje Android Pay w Wielkiej Brytanii uważam, że warto się mimo wszytko wstrzymać. Dla przykładu dwie promocje, oferowane w Wielkiej Brytanii opisane przez kolegów z cashless.pl tutaj i tutaj. Ja wytrzymać nie mogłem i aplikację ściągnąłem, ale rekomenduje wam wstrzemięźliwość. Zobaczymy czy w Polsce Google będzie równie hojne 😉
Leave a Comment