Korzystając z bankowych promocji, jesteśmy w stanie zgarnąć naprawdę niemałe pieniądze. Po wypłacie premii bardzo często zostaje jednak konto, karta i inne dodatkowe usługi. Jeśli są bezpłatne, to mniejszy problem, ale zazwyczaj, aby za nie nie płacić, konieczna jest mniejsza lub większa aktywność. Jeśli nie spełnimy wymogów bezpłatności, bank zacznie systematycznie naliczać opłaty (nawet kilkanaście złotych w skali miesiąca), dlatego bardzo ważne jest zamykanie nieużywanych rachunków. Miałem rachunki w większości Polskich banków i wielokrotnie zamykałem nieużywane konta, wiem więc z doświadczenia, że banki dość mocno starają się nam w tym przeszkodzić. Przygotowałem, więc poradnik o tym, jak zamknąć konto bankowe w 20 Polskich bankach.
Czemu nie warto zostawiać nieużywanego konta?
Po pierwsze, jak już wspominałem na początku, rachunek często jest bezpłatny, jeśli wpływają na niego jakieś pieniądze. Jeżeli posiadamy bezwarunkowo bezpłatne konto, to również nie ma sensu go zatrzymywać, jeśli z niego nie korzystamy. Banki często zmieniają tabelę opłat i prowizji i bardzo często nie informują o tych zmianach zbyt chętnie. Darmowe konto po pół roku może zacząć kosztować 5 złotych, a my nawet nie będziemy o tym wiedzieli. Warto więc stosować prostą zasadę: nie używam — zamykam!
Drugi powód, dla którego warto zamykać konta bankowe, jest o wiele bliższy każdemu łowcy promocji bankowych: Banki najczęściej organizują promocję dla nowych klientów. Nowy klient, przez każdy bank jest różnie definiowany, czasem w regulaminie promocji jest informacja, że aby brać udział w promocji trzeba nie mieć konta co najmniej w dniu przystąpienia do niej, czasem podana jest jakaś data graniczna. Jeśli zostawimy taki nieużywany rachunek, to może on zamknąć nam drogę do nowych promocji.
No i po trzecie – plastik. Zazwyczaj, aby zgarnąć kasę w promocji trzeba wykonać kilka płatności kartą, albo chociaż ją zamówić. W przypadku konta, większość banków oferuje bezpłatne prowadzenie, w przypadku karty jedynie garstka nie pobiera opłat jeśli karta lezy w szufladzie. Najczęściej trzeba wydać kartą określoną sumę, inaczej bank naliczy opłatę (od kilku do kilkunastu PLN). Pozostawienie karty wiąże się więc z ryzykiem poniesienia dodatkowych opłat. Co bardzo ważne, większość banków pobiera opłatę za kartę również w sytuacji, gdy jej nie aktywowaliśmy. Często dopiero jej zastrzeżenie powoduje, że bank nie nalicza opłat.
Jak zamknąć konto – podstawowe zasady
Wzór wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku
Jeśli decydujemy się na wypowiedzenia umowy drogą korespondencyjną, konieczne jest wysłanie do banku pisma. Niektóre banki stosują własne wzory wypowiedzenia umowy, ale możemy również wysłać pismo napisane odręcznie. Pismo powinno zawierać dane jednoznacznie identyfikujące nas jako posiadacza rachunku tj. Imię i Nazwisko, nr PESEL, nr i seria dowodu osobistego, nr zamykanego rachunku oraz informację o tym, na jaki rachunek bank ma przelać środki zgromadzone na rachunku w chwili jego zamknięcia. Jeśli nie wskażemy takiego rachunku, a na koncie zostawimy jakieś środki, to staną się one nieoprocentowanym depozytem i zostaną przelane na techniczny rachunek banku. Dla wszystkich, którzy nie chcą samodzielnie pisać wypowiedzenia, dodaje uniwersalny wzór wypowiedzenia, który jest akceptowany we wszystkich bankach
Pobierz uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy – [download id=”1187″]
Bardzo ważne jest podpisanie takiego dokumentu zgodnie ze wzorem podpisu, którym dysponujebank. Banki dość restrykcyjnie podchodzą do zgodności podpisu i potrafią odrzucić dyspozycję jeśli wykryją rozbieżności. Wzór podpisu najczęściej składamy w chwili podpisywania umowy o konto — wyjątkiem jest sytuacja, gdy konto otwieramy przelewem. Jeśli nie pamiętamy, jak podpisaliśmy się na umowie, to najczęściej można zaktualizować podpis podczas wizyty w oddziale. Dobrą praktyką jest podpisywanie się na każdej umowie tak, jak podpisaliśmy się na dowodzie. Zawsze możemy wtedy podejrzeć wzór.
Jeśli konto otwieraliśmy za pomocą przelewu, to bank nie posiada wzoru naszego podpisu i niestety może to spowodować odrzucenie dyspozycji, jeśli wyślemy ją korespondencyjnie, dlatego w takiej sytuacji najbezpieczniej zastosować inny tryb zamknięcia konta np. wizytę w oddziale.
2. Pozostawienie drobnych środków na rachunku
Zamykając konto, musimy się najczęściej liczyć z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Przez ten czas bank dalej normalnie prowadzi dla nas rachunek i normalnie nalicza opłaty za wszelkie usługi. Dlatego najlepiej pozostawić na rachunku drobną kwotę na pokrycie ewentualnych opłat za prowadzenie rachunku lub posiadanie karty. W przypadku karty wydawanej do konta najlepiej jest wcześniej zastrzec kartę, co zazwyczaj powoduje zaprzestanie pobierania za nią opłat. Jeśli wypłacimy wszystkie pieniądze, a bank pobierze np. opłatę za prowadzenie rachunku i na koncie powstanie debet to dyspozycja nie zostanie zrealizowana i konto pozostanie otwarte, dlatego ważne jest, aby na rachunku pozostało kilkanaście złotych. Składając dyspozycję wypowiedzenia, podajemy nr rachunku, na który bank przelewa całą nadwyżkę gromadzoną na koncie. Taki przelew, jeśli jest realizowany w Polsce, zazwyczaj nic nie kosztuje i ma też dodatkowe zalety.
Banki bardzo rzadko informują o zamknięciu rachunku. Nie dostajemy więc ani SMS, ani maila, ani telefonu i nie wiemy co dzieje się z kontem. Jeśli pozostawimy na koncie jakaś drobną kwotę to jej zwrot na nasz rachunek, który podaliśmy w wypowiedzeniu, jest dla nas znakiem, że konto zostało zamknięte.
3. Odwołanie zgody na marketing
Po zamknięciu konta bank ma prawo przechowywać nasze dane osobowe jeszcze maksymalnie 5 lat, ale nie musi mieć prawa do przetwarzania ich w celach marketingu. Jeśli nie lubicie natrętnych telefonów, maili zapychających skrzynkę, SMS-ów o każdej porze dnia i nocy i głupich ulotek to stanowczo doradzam, żeby odwołać wszelkie zgody na marketing. Bardzo często warunkiem skorzystania z bankowych promocji jest zgodzenie się na takie działania. Po tym, jak premia zostanie nam wypłacona, bez problemu można je wszystkie odwołać.
Jak zamknąć konto Alior Bank
Szczegóły
Umowa może zostać wypowiedziana przez właściciela rachunku. Dyspozycję możemy złożyć :
w oddziale Alior Banku (lista oddziałów tutaj)
Korespondencyjnie (wysyłając pismo na adres : Alior Bank S.A. ul. Postępu 18 B 02-676 Warszawa
Bank ma własny formularz dotyczący wypowiedzenia umowy rachunku – [download id=”996″], ale akceptuje również odręczne pismo, pod warunkiem, że zawiera : Imię i Nazwisko, numer PESEL, nr rachunku, którego umowę wypowiadamy oraz nr rachunku, na który bank ma przelać środki po zamknięciu konta. Jeśli nie wskażemy takiego rachunku, po zamknięciu środki staną się nieoprocentowanym depozytem. Pismo musi być również podpisane zgodnie z wzorem podpisu.
Karta płatnicza
Karta do rachunku jest zamykana w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia. Najlepiej jednak zastrzec ją wcześniej, żeby przypadkiem nie naliczyła się opłata za kartę. Możemy ją zastrzec :
Samodzielnie w serwisie banku – Karty i kredyty/Karta/Zastrzeż
Telefonicznie ( 19 502 lub 12 370 7000)
w oddziale banku
Kartę po zastrzeżeniu możemy trwale zniszczyć lub odnieść do najbliższego oddziału.
Zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych możemy odwołać :
wysyłając maila ( z numerem PESEL)
telefonicznie
w oddziale banku
Jak zamknąć konto BGŻ BNP Paribas
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy, można złożyć:
W oddziale banku – lista oddziałów tutaj
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres: BGŻ BNP Paribas Polska SA , ul. Suwak 3 02-676 Warszawa
Jeśli zdecydujemy się na wysłanie pisma, to musimy napisać je samodzielnie. Musi się w nim znaleźć : Imię i Nazwisko, nr PESEL, nr i seria dowodu osobistego, nr rachunku, który chcemy zamknąć oraz nr rachunku, na który bank ma przelać pozostałe środki. Jeśli rachunek otwieraliśmy w oddziale to pismo musi być podpisane zgodnie z wzorem podpisu, jeśli otwieraliśmy je przez internet, podpis musi być zgodny z tym w dowodzie.
Dyspozycja jest bezpłatna i realizowana z 30 dniowym okresem wypowiedzenia, podczas którego bank normalnie nalicza opłaty za rachunek i kartę, dlatego warto postarać się spełnić w tym ostatnim miesiącu warunki zwalniające.
Karta płatnicza
Karta jest zamykana ostatniego dnia okresu wypowiedzenia, ale warto zrezygnować z niej wcześniej w:
Serwisie transakcyjnym – w zakładce Karty/Moje karty/Zastrzeż kartę
Telefonicznie – pod numerem (801 321 123 lub 22 566 99 99)
w oddziale banku
Zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych możemy odwołać:
Kontaktując się telefonicznie
Udając się do oddziału
Jak zamknąć konto – Bank BPH
Szczegóły
Rachunek może zostać zamknięty przez właściciela. Dyspozycję możemy złożyć :
w oddziale banku – lista dostępna tutaj
kontaktując się z infolinią ( 58 300 75 00 ) – konto można zamknąć w ten sposób jeśli otworzyliśmy je po 2011)
korespondencyjnie (na adres: Bank BPH SA, ul. płk. Jana Pałubickiego 2, 80-175 Gdańsk)
mailowo – pismo należy po podpisaniu zeskanować i wysłać na adres : [email protected]
W przypadku dwóch ostatnich sposobów, bank nie stosuje żadnego wzoru wypowiedzenia, pismo należy napisać odręcznie. Pismo musi zawierać : Imię i Nazwisko, PESEL, adres zameldowania, nazwę oraz nr zamykanego rachunku oraz informację o numerze rachunku na jaki mają zostać przelane środki. Pismo musi być podpisane zgodnie z wzorem podpisu.
Rachunek jest zamykany bezpłatnie z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia.
Karta płatnicza :
Karta jest zamykana w dniu zamknięcia konta, jednak najlepiej zrezygnować z niej w dniu składania dyspozycji wypowiedzenia umowy. Można to zrobić :
samodzielnie w serwisie
kontaktując się z infolinią
Odwołanie zgody na przetwarzanie danych w celu marketingu jest możliwe :
w oddziale
listownie
telefonicznie
Jak zamknąć konto – BZ WBK
Szczegóły
Dyspozycję zamknięcia rachunku możemy złożyć :
w oddziale banku – lista oddziałów tutaj
korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres : Bank Zachodni WBK S.A. ul. Rynek 9/11 50-950 Wrocław
Bank nie posiada własnego wzoru, więc dyspozycję należy napisać samodzielnie. Co ważne bank wymaga poświadczenia podpisu przez notariusza, więc ta forma wypowiedzenia staje się nieopłacalna. Konto możemy zamknąć w terminie 14 lub 30 dniowym. Ten pierwszy obowiązuje w sytuacji, gdy wcześniej zrezygnowaliśmy z karty płatniczej, drugi wtedy, gdy karta dalej jest aktywna w dniu złożenia dyspozycji. Żeby złożyć dyspozycję w oddziale należy posiadać dowód osobisty.
Karta płatnicza :
Karta zostanie zamknięta w dniu zamknięcia konta, ale standardowo najlepiej zastrzec ją w chwili składania dyspozycji wypowiedzenia umowy, lub nawet wcześniej, bo pozwala to skrócić okres wypowiedzenia do 14 dni. Kartę możemy zastrzec :
Telefonicznie (1 9999 lub 61 81 1 9999)
w oddziale banku
Poprzez kontakt z on line – dostępny na stronie BZ WBK
Odwołanie zgody na przetwarzanie danych w celu marketingu jest możliwe :
w oddziale
telefonicznie
Jak zamknąć konto Deutsche Bank
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy, można złożyć :
W oddziale banku – lista dostępna tutaj
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres: Deutsche Bank Polska S.A., Centrum Obsługi Rachunków Zespół Obsługi Rachunków i Procesów Monitorujących, ul. Lubicz 23, 31-503 Kraków
Jeśli zdecydujemy się na zamknięcie konta drogą korespondencyjną, to należy wypełnić formularz udostępniany przez bank – dostępny tutaj. Musi on zostać podpisany zgodnie z wzorem podpisu. Konto jest zamykane bezpłatnie z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia.
UWAGA: Jeśli przed złożeniem dyspozycji zamknięcia konta samodzielnie zastrzeżemy karty płatnicze to bank jest w stanie skrócić okres wypowiedzenia do 14 dni.
Karta płatnicza
Kartę można odesłać do banku razem z dyspozycją wypowiedzenia umowy, odnieść do oddziału lub zniszczyć we własnym zakresie. Najlepiej zastrzec ją przed złożeniem dyspozycji, po pierwsze skraca to okres wypowiedzenia, po drugie, bank pobiera spore opłaty za kartę jeśli z niej nie korzystamy.
Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:
kontakt z infolinią (801 18 18 18 , 12 625 80 00 lub 500 919 000 )
Jak zamknąć konto Eurobank
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy możemy złożyć :
Samodzielnie poprzez serwis transakcyjny banku – w zakładce Konta osobiste/Szczegóły konta/Zamknij konto
Korespondencyjnie (wysyłając pismo na adres banku : Euro Bank S.A. ul. Św. Mikołaja 7 250-126 Wrocław
w oddziale banku – lista oddziałów tutaj
Konto zamykane jest z 28 dniowym okresem wypowiedzenia. Jeśli decydujemy się na wysłanie do banku pisma, to musimy je napisać odręcznie, ponieważ bank nie stosuje wzoru wypowiedzenia umowy. Pismo powinno zawierać : Imię i nazwisko, nr PESEL, nr i serię dowodu osobistego, nr zamykanego rachunku oraz nr konta, na które bank ma przelać pozostałe pieniądze. Pismo musi być również podpisane zgodnie z wzorem podpisu.
Jeśli decydujemy się na zamknięcie konta drogą internetową, to należy pamiętać, że złożenie dyspozycji wiąże się z zablokowaniem dostępu do konta przez kanał internetowy. Potem jakiekolwiek dyspozycję można składać jedynie w oddziale banku, dlatego warto przed złożeniem dyspozycji, zamknąć kartę wydaną do rachunku i przelać z konta ulokowane środki.
UWAGA: Bank nie pobiera opłaty za zamknięcie konta, jeśli od jego otwarcia minęło przynajmniej 90 dni, inaczej zapłacimy 5 PLN.
Karta płatnicza
Z karty najlepiej zrezygnować, ponieważ bank wymaga wykonywania nią transakcji pod rygorem pobierania opłaty. Możemy to zrobić :
Samodzielnie w serwisie banku – zakładka Karty płatnicze/Zastrzeżenia
Telefonicznie (19 000)
Zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych możemy odwołać:
Samodzielnie w serwisie transakcyjnym banku – zakładka Ustawienia/Przetwarzanie danych osobowych
Udając się do oddziału
Jak zamknąć konto Getin Bank
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy można zgłosić :
w oddziale banku – lista oddziałów tutaj
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres: Getin Noble Bank S.A. ul. Przyokopowa 33 01-208 Warszawa
Getin bank nie korzysta z żadnego wzoru wypowiedzenia umowy, więc pismo musimy napisać samodzielnie. Musi zawierać : Imię i Nazwisko, nr PESEL, adres i nr telefonu, nr rachunku, który ma zostać zamknięty oraz nr rachunku, na który bank ma przelać pozostałe środki. pismo musi zostać podpisane zgodnie z wzorem podpisu.
Dyspozycja jest realizowana z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, warto jednak przed złożeniem dyspozycji zweryfikować, czy w przypadku posiadanego typu konta nie ma jakiejś kary za wcześniejsze zerwanie umowy. Jeśli bank wprowadził takie warunki to umowę możemy wypowiedzieć bezpłatnie jedynie, gdy zmieniają się warunki korzystania z tych produktów.
Karta płatnicza
Kartę należy dołączyć do pisma lub zadeklarować jej samodzielne zniszczenie. W systemie banku jest ona zastrzegana w dniu zamknięcia konta, więc warto zastrzec ją samodzielnie z chwila składania dyspozycji, tak aby nie pobrały się żadne opłaty. Kartę możemy zastrzec:
Samodzielnie w serwisie transakcyjnym
Kontaktując się z infolinią (197 97lub32 604 30 01)
w oddziale banku
Zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych możemy odwołać:
Kontaktując się telefonicznie
Udając się do oddziału
w bankowości internetowej, zakładka Ustawienia/Zgody
Jak zamknąć konto Idea Bank
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy w Idea Banku można złożyć:
w oddziale banku – lista oddziałów tutaj
korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres: Idea Bank S.A., ul. Przyokopowa 33, 01–208 Warszawa
Jeśli decydujemy się na wysłanie pisma, należy napisać je samodzielnie. Musi zawierać; Imię i Nazwisko, PESEL, adres i telefon komórkowy, nr rachunku, który ma zostać zamknięty i nr rachunku, na który bank ma przelać pozostałe środki. Pismo musi być również podpisane zgodnie z wzorem podpisu, którym dysponuje bank. Dyspozycja jest realizowana z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia.
W Idea banku można zakładać lokaty bez konieczności zakładania rachunku, w takiej sytuacji w dyspozycji wypowiedzenia umowy należy również poprosić o usuniecie profilu klienta i zaprzestanie przetwarzania danych w celach marketingowych.
Karta płatnicza
W Idea banku zastrzeżenie karty nie powoduje zaprzestania pobierania opłaty za kartę, więc konieczne jest złożenie dyspozycji rezygnacji z karty. Niestety taka dyspozycja musi zostać złożona na piśmie w oddziale. Najlepiej złożyć ją razem z dyspozycją o wypowiedzenie umowy, tak aby nie pobrały się opłaty za kartę.
Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:
na infolinii banku pod numerem ( 22 101 10 10 lub801 999 111)
w oddziale
Jak zamknąć konto ING Bank Śląski
Szczegóły
Umowa może zostać wypowiedziana przez właściciela rachunku. Jeśli jest to konto indywidualne to dyspozycja może zostać zrealizowana w trybie natychmiastowym, jeśli jest to rachunek wspólny obowiązuje 30 dniowy okres wypowiedzenia. Dyspozycję możemy złożyć :
w placówce ING Banku Śląskiego – lista oddziałów tutaj
Korespondencyjnie ( przesyłając pismo na adres : ING Bank Śląski ul. Sokolska 34, 40-086 Katowice
Udając się do placówki należy mieć ze sobą dowód osobisty. Jeśli zdecydujemy się na przesłanie pisma to musi ono zawierać : Imię i Nazwisko i podstawowe dane dotyczące rachunków, ALE bank zastrzega sobie, że podpis na piśmie musi być potwierdzony notarialnie. Oznacza to wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych i czyni tą formę nieopłacalną. Po wyjściu z oddziału dostajemy dokument potwierdzający zamknięcie rachunku.
Karta płatnicza
Karta jest zamykana automatycznie ostatniego dnia okresu wypowiedzenia, ale bank nalicza za nią normalną opłatę więc warto zastrzec ją samodzielnie. Kartę możemy zastrzec :
Samodzielnie w internecie – Karty/Zastrzeżenie karty
Telefonicznie (801 222 222 lub 32 357 00 69)
w oddziale banku
Zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych możemy odwołać :
Samodzielnie w serwisie – Profil/ Dane teleadresowe użytkownika
Telefonicznie
w oddziale banku
Jak zamknąć konto Inteligo
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy możemy złożyć jedynie drogą korespondencyjną, wysyłając pismo na adres banku tj. : INTELIGO PKO BP SA ul. Migdałowa 4 02-796 Warszawa. Bank wymaga stosowania własnego formularza – który znajduję się tutaj: [download id=”1005″]. Wypełniony formularz musimy podpisać zgodnie z wzorem podpisu. Jeśli podpis nie będzie się zgadzał, bank odrzuci naszą dyspozycję. W sytuacji, gdy nie znamy wzoru naszego podpisu, możemy udać się do oddziału PKO BP wraz z dowodem osobistym i dodać w banku nowy wzór podpisu.
Jeśli posiadamy kwalifikowany podpis elektroniczny to możemy zeskanować wzór wypowiedzenia umowy lub zrobić mu zdjęcie i wysłać mailem na adres : [email protected]Po złożeniu dyspozycji rachunek zostanie zamknięty z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia.
Karta płatnicza
Karta wydawana do rachunku kosztuje, chyba że wykonujemy nią stałe miesięczne obroty, dlatego warto zastrzec ją przed złożeniem dyspozycji wypowiedzenia, możemy to zrobić :
Telefonicznie (pod numerem 800 121 121 lub 81 535 67 89)
Samodzielnie w serwisie transakcyjnym banku – w zakładce Karty płatnicze/Karta/Zastrzeż
Zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych możemy odwołać kontaktując się telefonicznie
Jak zamknąć konto – mBank
mBank
Umowa może zostać rozwiązana przez posiadacza rachunku z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia. Dyspozycję możemy złożyć :
Samodzielnie – w serwisie transakcyjnym banku. Wchodząc do zakładki Pasaż/Usługi/Wypowiedzenie umowy
Podczas kontaktu z Ekspertem Online (rozmowa audio lub video)
Telefonując na mLinię (801 300 800 lub 42 6 300 800)
Podczas wizyty w placówce banku – lista oddziałów tutaj
Listownie, przesyłając pismo na adres : mBank S.A. Bankowość Detaliczna, Wydział Obsługi Klientów, Skrytka Pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2
Bank nie korzysta ze wzoru pisma dotyczącego wypowiedzenia umowy, więc możemy taki dokument sporządzić odręcznie. Musi ona jednak zawierać : Imię i Nazwisko, podpis posiadacza rachunku zgodny z wzorem podpisu, numer rachunku na który mają zostać przelane środki oraz informacja o terminie wypowiedzenia.
Sama dyspozycja jest realizowana bezpłatnie, z chwilą zamknięcia rachunku zamykane są również wszelkie dodatkowe usługi. Bank informuje o realizacji dyspozycji smsem.
Karta płatnicza
Karta jest zamykana automatycznie w dniu zamknięcia rachunku, jednak najlepiej zastrzec ją w dniu składania dyspozycji wypowiedzenia konta, ponieważ jeśli nie będziemy z niej korzystali bank naliczy opłatę (od 3 do 9,99 PLN w zależności od typu konta) Kartę możemy zastrzec :
Samodzielnie w serwisie transakcyjnym Moje Finanse/Karty/Szczegóły karty/Zmiana statusu/Zastrzeż
Kontaktując się z Ekspertem Online (czat, audio, video)
Dzwoniąc na mLinię
Udając się do placówki
Zgody na przetwarzanie danych marketingowych możemy odwołać
Dzwoniąc na mLinię
Kontaktując się z Ekspertem Online
Udając się do placówki
Jak zamknąć konto – Millennium Bank
Szczegóły
Dyspozycję zamknięcia rachunku możemy złożyć :
Samodzielnie w serwisie Millnet – w zakładce Konta/Wnioski/Zamykanie konta
Kontaktując się z infolinią TeleMillennium (801 331 331 lub 22 598 40 40)
W oddziale banku
Korespondencyjnie wysyłając pismo na adres: Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
Co ważne, forma korespondencyjna jest zarezerwowana na nadzwyczajne sytuacje, kiedy nie ma możliwości złożenia dyspozycji w innym kanale. Bank nie posiada wzoru wypowiedzenia umowy, w piśmie trzeba podać: Imię i Nazwisko, nr PESEL, nr rachunku, który ma zostać zamknięty oraz nr rachunku, na który mają zostać przelane środki z zamykanego konta. Dokument musi być podpisany zgodnie z wzorem podpisu. Dyspozycja jest realizowana z 30 dniowym okresem wypowiedzenia. Jeśli chcemy złożyć ją w oddziale konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego.
Karta płatnicza
Karta zostanie automatycznie zamknięta w ostatnim dniu wypowiedzenia. Najbezpieczniej jednak zastrzec kartę w dniu składania dyspozycji wypowiedzenia umowy, żeby nie pobrały się ewentualne opłaty. Obecnie w ofercie Millennium jest jedynie konto 360°, przy którym warunkiem braku opłaty za prowadzenie jest wykonanie przynajmniej jednej płatności karta w miesiącu. Warto więc zachować kartę do początku miesiąca, w którym mija termin wypowiedzenia i przed zastrzeżeniem dokonać jednej płatności. Kartę możemy zastrzec :
Samodzielnie w serwisie – Karty/Zastrzeganie karty
Kontaktując się z infolinią
Odwołanie zgody na przetwarzanie danych w celu marketingu jest możliwe :
w oddziale banku
Jak zamknąć konto Orange Finanse
Szczegóły
Dyspozycje wypowiedzenia umowy można złożyć:
w Punkcie Obsługi Orange
w Oddziale mBanku – lista dostępna tutaj
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres: Orange Finanse, mBank S.A. Oddział Bankowości Mobilnej w Łodzi, Wydział Obsługi Klientów, Skrytka Pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2.
Jeśli decydujemy się na złożenie dyspozycji droga korespondencyjną możemy skorzystać z gotowego wzoru wypowiedzenia umowy – wzór dostępny tutaj: [download id=”1007″]. Pismo możemy również napisać odręcznie, trzeba wtedy zawrzeć w nim wszystkie informacje potrzebne do zidentyfikowania przez bank. Pismo musi być również podpisane zgodnie z wzorem podpisu. Jeśli nie pamiętamy swojego wzoru podpisu to możemy udac sie do dowolnej placówki mBanku i wprowadzić nowy wzór (musi to buc jednak „duża” placówka mBanku, takiej dyspozycji nie da się zlecić w małych kioskach mBanku, które są dostępne w centrach handlowych)
Konto jest zamykane z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia, choć jeśli nie zamawialiśmy karty do rachunku, możemy zastosować tryb przyspieszony, który trwa 14 dni.
Karta płatnicza
Orange Finanse to jeden z trzech banków w Polsce, które nie pobierają stałej opłaty za kartę do rachunku, dlatego spokojnie można złozyc dyspozycje i nic z karta nie robić. Zostanie ona zamknięta ostatniego dnia wypowiedzenia. Jeśli chcemy mimo wyszstko zamknąć ją wczęsniej mozna to zrobić:
Samodzielnie w serwisie transakcyjnym banku – w zakładce Moje Finanse/Karty/Karta/Zmień status karty
Telefonicznie – pod numerem (42 19 300)
Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:
Serwis banku – w zakładce Ustawienia/Zgody
Zgoda zostaje również automatycznie anulowana z chwilą rozwiązania umowy
Jak zamknąć konto Pekao
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy można złożyć :
w oddziale banku – lista oddziałów tutaj
korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres oddziału, w którym prowadzone jest konto
Jeśli zdecydujemy się na zamknięcie konta drogą korespondencyjną to musimy napisać pismo własnoręcznie. Musi zawierać Imię i nazwisko, PESEL, serię i nr dowodu osobistego, nr rachunku, który chcemy zamknąć oraz nr rachunku, na który bank ma przelać pozostałe środki. pismo musi być również podpisane zgodnie z wzorem podpisu, którym dysponuje bank. Jeśli nie znamy tego wzoru, nowy możemy stworzyć w oddziale banku.
Dyspozycja jest realizowana z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia i jest bezpłatna. Przez ten czas bank cały czas pobiera standardowe opłaty, więc warto postarać się spełnić warunki zwalniające z opłat lub pozostawić środki na ich pokrycie.
Karta płatnicza
Karta jest zamykana ostatniego dnia okresu wypowiedzenia, ale można zastrzec ją wcześniej samodzielnie z poziomu serwisu transakcyjnego lub kontaktując się z infolinią banku ( pod numerem 801 365 365)
Jak zamknąć konto PKO BP
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku możemy złożyć :
w oddziale banku – lista oddziałów dostępna tutaj
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres oddziału, w którym prowadzony jest rachunek
PKO BP stosuje własny wzór wypowiedzenia umowy – dostępny tutaj: [download id=”1009″], ale można również wysłać własne pismo. Musi się w nim znaleźć : Imię i Nazwisko, nr PESEL, nr rachunku, który ma zostać zamknięty oraz nr rachunku, na który bank ma przelać pozostałe środki. Pismo musi być również podpisane zgodnie z wzorem podpisu, którym dysponuje bank.
Karta płatnicza
Zgodnie z zaleceniem pracownika banku, kartę należy najpierw zastrzec :
Poprzez serwis iPKO – Karty/Uniważnij kartę
Kontaktując się z infolinią (801 302 302 lub 81 535 65 65)
Udając się do oddziału
Następnie po zastrzeżeniu najlepiej pociąć kartę na kawałki i odnieść do oddziału razem z wypowiedzeniem umowy, albo dołączyć do listu, którym wysyłamy takie pismo. Karty nie trzeba koniecznie przecinać, ale na wszelki wypadek warto to zrobić.
UWAGA: w PKO BP zastrzeżenie karty powoduje automatyczne wysłanie nowej karty w miejsce zastrzeżonej, a bank cały czas nalicza opłaty za kartę. Dlatego konieczne jest złożenie dyspozycji wypowiedzenia umowy o kartę płatniczą. Możemy to zrobić w oddziale albo korespondencyjnie. Nie ma oficjalnego wzoru takiego wypowiedzenia, wystarczy odręcznie napisać, że rezygnujemy z karty i wypowiadamy jej umowę. Tradycyjnie nasz podpis musi być zgodny ze wzorem podpisu w banku. Dokument możemy dołączyć do wypowiedzenia umowy.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych może zostać odwołana :
Telefonicznie
w oddziale banku
Jak zamknąć konto Raiffeisen Polbank
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy możemy złożyć :
Telefonicznie, dzwoniąc na infolinię (801 180 801 lub 22 549 99 99)
W oddziale banku – lista dostępnych oddziałów
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres banku : Raiffeisen Bank Polska S.A., Centrum Operacyjne, Oświęcimska 9, 41-707 Ruda Śląska
Jeśli wysyłamy pismo listem to należy skorzystać z wzoru wypowiedzenia umowy – dostępnego tutaj: [download id=”1011″]. Bardzo ważnym jest, aby podpisać się zgodnie z wzorem podpisu, którym dysponuje bank, ponieważ Raiffeisen bardzo często odrzuca wnioski właśnie ze względu na niezgodność tego podpisu.
Karta płatnicza
Obecnie w ofercie banku dostępne jest jedynie konto Wymarzone, do którego wydawana jest karta ze stałą opłatą 3 PLN za miesięcznie korzystanie. Karta jest automatycznie zamykana w dniu zamknięcia konta, jednak o wiele bezpieczniej jest z niej zrezygnować w dniu składania dyspozycji wypowiedzenia, możemy to zrobić :
Samodzielnie w serwisie – w zakładce Karty/Zastrzeż
Telefonicznie
w oddziale banku
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych może zostać odwołana :
Telefonicznie
w oddziale banku
Jak zamknąć konto Smart bank
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy, możemy złożyć :
Telefonicznie, kontaktując się z infolinią banku (801-800-188 lub 22 438-41-41)
Korespondencyjnie – wysyłając pismo na adres : Bank SMART ul. Solec 38 00-394 Warszawa
Bank Smart stosuje własny wzór formularza wypowiedzenia rachunku – wzór dostępny tutaj: [download id=”1013″]. Pismo możemy również napisać własnoręcznie, musi ono zawierać : Imię i Nazwisko, nr PESEL, serię i nr dowodu osobistego nr zamykanego rachunku, nr rachunku do przelewu środków pozostałych na koncie oraz adres mailowy do wysyłki potwierdzenia likwidacji rachunku. Po zamknięciu konta bank bezpłatnie wysyła mailową informację o tym fakcie.
Karta płatnicza
Do rachunku wydawana jest bezwarunkowo bezpłatna karta debetowa, którą bank zamyka w ostatni dzień okresu wypowiedzenia, więc nie ma potrzeby zastrzegać jej samodzielnie. Jeśli jednak mamy takie życzenie, można to zrobić kontaktując się z infolinią.
Zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych można odwołać telefonicznie.
Jak zamknąć konto – T-mobile Usługi Bankowe
Szczegóły
Dyspozycję wypowiedzenia umowy możemy złożyć :
Samodzielnie w serwisie transakcyjnym banku – poprzez wysłanie wiadomości przez sekcję „Pytanie”
Poprzez kontakt z Wirtualnym Oddziałem
Telefonując na infolinię (12 19 506)
Udając się do placówki T-mobile, która obsługuje Usługi Bankowe
Korespondencyjnie, wysyłając pismo na adres : Alior Bank SA Oddział T-Mobile Usługi Bankowe ul. Domaniewska 52, 02-672 Warszawa.
Jeśli składamy wypowiedzenie poprzez serwis transakcyjny lub korespondencyjnie konieczne jest podanie : nr rachunku, który chcemy zamknąć, nr rachunku, na który bank ma przelać pozostałe środki oraz informacji o tym, czy wypowiedziana ma zostać również umowa ramowa (ta o korzystanie z bankowości internetowej). Jeśli wysyłamy pismo listem to dodatkowo należy podać Imię i Nazwisko, nr PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego, a także podpisać się zgodnie z wzorem podpisu. Udając się do oddziału należy mieć ze sobą dowód osobisty.
Karta płatnicza :
Karta wydawana do rachunku jest automatycznie zamykana po zarejestrowaniu dyspozycji wypowiedzenia rachunku, ale dla pewności, że nie naliczy się żadna opłata warto zrezygnować z karty samodzielnie, można to zrobić :
Samodzielnie w serwisie internetowym – Rachunki/Karty/Zmień status karty, a następnie status Zamknięta.
Kontaktując się infolinią
Udając się do oddziału
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych może zostać odwołana we wszystkich wspomnianych powyżej kanałach dostępu do banku.
Co dalej
Jeśli już uporamy się ze złożeniem dyspozycji i rachunek zostanie zamknięty, warto przeanalizować ofertę konkurencji i przenieść rachunek do innego banku. W tym pomocny jest mój ranking rachunków bankowych. Zachęcam do przejrzenia rankingu, który uwzględnia wszelkie opłaty i dodatkowe korzyści związane z poszczególnymi kontami. Dzięki niemu bez problemu znajdziesz bank, który Ci odpowiada.
Jeśli znasz kogoś, kto od jakiegoś czasu przymierza się do zamknięcia rachunku, to podeślij mu proszę ten artykuł. Dzięki niemu będzie wiedział, co dokładnie trzeba zrobić, żeby powiedzieć bankowi au revoir. Mam jeszcze jedną prośbę, jeśli mógłbyś polubić ten artykuł i udostępnić go swoim znajomym, to będę niezmiernie zobowiązany. Może dzięki temu zainspirujesz kilku z nich do zamknięcia zbędnych rachunków i zaoszczędzenia paru złotych.
lista mailingowa BTB obslugiwana jest przez FreshMail
Dodaj komentarz